Adriyatik Seyri

Deniz Tutkusu Seyirde yuvasına döndü

Neşe HASİPEK , H. CEYDA GÜLEÇYÜZ , S. PIRIL ADANALI

23 Nisan 2017 de   “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesinin ışığında, yelken sporuna gönül vermiş kadınlar olarak, BARIŞ’a bir kez daha dikkat çekmek  ve Türk kadının aydınlık yüzünü ve cesur yüreğini yanımıza alarak hepimizin ortak hayali olan bu uzun soluklu seyre  Bodrum’ dan çıktık  ve 70 gün sonra 2100 deniz mili yaparak 1 Temmuz 2017 Bodrum’a döndük.

Bodrum, Kos, Kalimnos, Naxos,  Paros, Siros , Kea, Atina, Korint , Kyto, Trizonia, İthaka, Lefkas, Paxoi, Corfu, Ottohonio, Otranto, Brindisi, Monopoli, Bari, Vieste, Termoli, Pescara, S.Benedotto, Civitanova, Ancona , Zadar, Sibenik, Trogir, Solta, Vis, Hvar,Korcula, Lastovo, Vieste,Train, Polignano,Brindisi, Otranto, Korfu, Paxos,Paros, Patras, Galaxidi, Aigna, Poros, Kyhnos, Serifos, Naxos, Donousa, Patmos,Lipsi, Leros,Bodrum rotamızda uğradığımız noktalar. Hazırladığımız rotaya uygun seyir yaptık havanın , denizin durumuna ve yaşadığımız sorunlar yüzünden bazı yerleri atlamak zorunda kaldık.

* Seyahat umduğunuz gibi geçti mi, beklemediğiniz durumlar yaşandı mı? Hava ve deniz koşulları umduğunuz gibi miydi?

Seyrimiz  umduğumuzdan daha iyi geçti. Uygun tarihleri seçtiğimize karar verdik çok kalabalık değildi ve yanaştığımız yerlerde yer sorunu yaşamadık.  Mevsim değişiminden dolayı fırtınalar oldu. Hava durumuna göre hareket etmeye çalıştık hava durumunun tutmadığı birkaç noktada fırtına , sis  ve yağmura  yakalandık.  Dalgalar büyüktü zaman zaman video ya aldık ve  yayınladık.

Yaşadığımız olaylardan bazıları.

Kea’dan ayrıldık Atina’ya doğru seyir yaptığımızda denizde sürekli yüzen cisimler görmeye başladık bizi hayrete düşüren denize sürekli bakmamıza rağmen göremediğimiz büyük ahşap paletin Teknenin hemen yanında geçmesi olmuştu ahşap palete çarpmamamız bizim için bir şanstı.

Corfu’dan italya’ya geçmek için Ottohonıo adasında demirde alargada kaldık. Sabah erken kalkıp biran önce italya’ya geçmek istiyorduk geç kalırsak fırtınaya yakalanacaktık. Sabah erken kalkıp seyrimize  yağmur, şimşek  ve büyük dalgalarla beraber yol almaya başladık çok ıslanmıştık. Altı saat süren zorlu yolculuktan sonra Otranto’ya ulaştık.

İtalya kıyıları çok sığ ve balık ağları ile dolu idi sürekli denize bakmak zorunda kaldık. Balık ağlarının olduğu noktalara şamandırlar konulmuştu. Bu şamandıralar bazen pet şişe, bidon vb. işaretlerdi. Denizde ara ara gördüğümüz beyaz straforları balık ağı şamandırası  zannettik sıklaşınca ve yaklaşınca bunların balıkçıların strafor balık kasası olduğunu anladık. Bir fırtınada rüzgarda denize savrulmuşlardı. Dönüşte  o kasaların daha güneye indiğini gözlemledik.

Brindisi’den Monopoli’ye gitmek için sabah erken kalktığımızda her tarafta sis olduğunu görüp sis kalkıncaya kadar beklemeye karar verdik. Bir saat sonra görüşün açıldığı ve sisin kalktığını görüp hazırlıklarımızı yapıp Brindisi’den ayrıldık görünüşte sorun yok gibi görünüyordu fakat kendimizi birden sisin içinde bulduk 2 saat kadar sis ile birlikte yol aldık.

Sibenik`ten ayrıldık yelken açtık motordan farklı bir ses geldiğini duyduk motorun soğumasını bekleyip motorun kontrollerini yaptık . Motor suyunun renginin değiştiğini ve yağ filitresini tutan parçanın kırıldığını gördük. En yakın yer olan Trogir`e  yanaştık. Motorun parçasının gelmesi ve yapılması için üç gün Trogir`de  kaldık . Motorun parçaları değişti kırılan yer ve bakımlar yapıldı yola devam ettik. Motor sesindeki değişikliği duymamız bizi daha zor durumda kalmaktan kurtardı. Pervanemizide kontrol ettirdik pervanenin koruyucusunda bulunan vidaların birinin düşmüş onuda taktırıp yola devam ettik.

Korcula’dan Lastova’ya geçecektik rüzgar vardı yelken açmaya karar verdik. Ana yelkeni ve Genovayı açtık birden ters bir rüzgar ile ana yelkenin söküldüğünü gördük . Ana yelken yatay bir şekilde uçtan uca sökülmüştü tam bir imalat hatası kurbanı olmuştuk.  Anayelkeni indirmeye çalıştık bir kişi dümende bir kişi piyanoda bir kişide anayelkenin başındaydı rüzgar ve dalga vardı .  Furlingli yırtık bir yelkeni indirmek hiçte kolay olmadı. Yelkeni hacthden üst pecereden aşağıya teknenin içine aldık o şekilde Lastova’ya gittik. Lastova’da indirdiğimiz ana yelkeni katlayıp kaldırdık yedek anayelkeni taktık.

* Sizi en çok etkileyen yer neresi oldu?

Gittiğimiz her yerin ayrı bir güzelliği vardı İtalya’nın tarihi güzelliği Hırvatistan’ın doğal güzelliği. Ekip olarak en çok etkilendiğimiz yer Yunanistan’da Galaxidi , İtalya’da Polignano , Hırvatistan’da  Sibenik Krka oldu.

* Ekibinizden bir kişinin ayrıldığını da paylaşımlarınızda okuduk; ekip olmak, uzun bir süreyi teknede geçirmek sizi zorladı mı? 

Bizlerle beraber 23 Nisan’da Bodrum’dan yola çıkan arkadaşımız Saibe Keçeli Korfu adasında ayrılma kararı aldı. Seyire çıkmadan önce ayrılacağını bildirmişti.

Neşe Hasipek : Yelken ekip işidir herkes birbirini tamamlar yardımlaşır.  Programımız yoğundu hemen hemen hergün seyir yapıyorduk  sabah erken kalkıp  biran önce rotamıza ulaşmaya çalışıyorduk. Bazen zorlu şartlar yüzünden patladığımız anlar oldu . Farklı üç  karakterde  kadınlarız,  ortak yönlerimiz var en önemlisi de anne olmamız.  Zamanla birbirimize alıştık. Önemli olan uzun soluklu bu seyiri başından sonuna kadar sabır ve özeveri ile gerçekleştirmiş olmamız.

Ceyda Çobanoğlu : Her konuda anlaşamasak ta zaman zaman gerilim yaşasak ta biz üç kadın verdiğimiz  karar ile birbirimize güvendik ve bu seyri saygı çerçevesinde tamamladığımıza inanıyorum. Şimdi birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Askerlik arkadaşı gibi olduk artık değiştiremeyeceklerim için uğraşmanın saçma olduğunu daha iyi anlıyorum ve herkesi olduğu gibi kabul etmenin tabi ki hak ve özgürlüğümüzü kısıtlamadığı ölçüde önemli olduğunu düşünüyorum.   

* Deniz Tutkusu Seyirde projesi amacına ulaştı mı sizce?

Gittiğimiz her noktada Polise uğrama zorunluluğumuz vardı  bu bizim zaman kaybetmemize neden oldu ama Türk bayraklı bir tekne ile Türk ve Üç Kadın olmamıza önce inanamadılar, çok şaşırdılar bizi tebrik ettiler ve başarılar dilediler. Onları şaşırtmamız bizim amacımıza ulaşmamızın göstergesidir. Bodrum`dan uzaklaştığımızda Polislerin nasıl işlem yapacaklarını bilememeleri ilk defa Türk Bayraklı tekne ile karşılaşmalarındandır. Bizden sonra gidecekler için kolaylık olacak düşüncesindeyiz.

Biz üç kadın 70 gün boyunca onurla gururla Türk Bayrağını teknemizde dalgalandırarak seyir yaptık. Bağlandığımız yerlerde aldığımız tepkilerde görülmeye değerdi.

Facebook ve İnstagramdan her gün yayınladığımız rotamız, fotoğraflarımıza ve videolara yapılan yorumlar doğru yaptığımızın kanıtıdır. Facebook’da videomuz 85.000 kişiye ulaştık. Seyrimizin başından sonuna kadar tanıdığımız tanımadığımız birçok kişi bize destek oldular . Sahil Güvenliğin bizi denizde çiçek ile karşılaması bizi bizden aldı , Turgutreis ’de Gümrükte karşılandık Dmarin bizi ağırladı. Arkadaşlarımız dostlarımız Milta marina ’da çiçekler ile bizi karşıladılar. Dönüşümüzün Kabotaj Bayramına rastlaması da ayrı bir anlam kattı . Akşam Bodrum Liman Başkanı Türker Kutlu’nun verdiği  Kokteyl/Resepsiyona davet edildik. Dönüşümüz muhteşem olmuştu 70 günün yorgunluğu geçti gitti.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir