Karadeniz Seyri

TÜRK KADININ 100.YIL SEYRİ

SÖZDE DEĞİL ÖZDE İZİNDEYİZ

Kadın yelkencilerden oluşan  Tutkumm Ekibi olarak;  “Barışa Yelken ” projesiyle 2017 yılında Adriyatik,  2018 yılında Akdeniz – Kıbrıs seyrimizden sonra, 2019 yılında Karadeniz’de seyir yapmayı düşündük.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100.yılında “Sözde değil, özde İzindeyiz” diyerek kadın yelkencilerden oluşan ekibimizle 19 Mayıs 2019 tarihinde Samsun da olma fikri bizi çok heyecanlandırdı.

Başlangıçta, rotamızı Samsun’a kadar hazırladık ancak Karadeniz’in ortalarına kadar gelmişken Karadeniz kıyılarımızın tümünü ziyaret etmeyi istedik. Rotamızı tekrar düzenleyerek Hopa’ ya kadar gitmeye karar verdik. Böylece Tutkumm teknesi ile Türkiye’nin tüm kıyılarında yelken yapmış olacaktık.

Kadının toplum ve denizdeki yerinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefleyen, cinsiyet ayrımcılığına karşı, üretken ve barışçıl bir ekip olarak tüm kıyılarımızda ‘Barışa Yelken’ açıyoruz.

2019 yılı Şubat ve Mart aylarında arasında düzenlenen Tuzla Boat Show ve CNR Boat Show’da Adriyatik ve Akdeniz-Kıbrıs seyirlerimizi içeren sunumlar gerçekleştirdik. Her yıl katıldığımız fuarlarda ‘Barışa Yelken’ projemize ilginin, desteğin artarak çoğaldığını gözlemliyoruz, bu bize güç veriyor. Fuarlarda gerçekleştirdiğimiz görüşmelerimiz sonucunda rotamıza uğrayacağımız yerlerle ilgili yeni eklemeler yaptık ve artık rotamız son halini aldı.     

Bu çok özel Karadeniz seyri, sadece en uzun rota olmakla beraber, 2019; bin dokuz yüz on dokuzun 100. Yılı olduğu için ve Türk kadının Atasının izinde  “Sözde değil Özde izinde” olduğunu bu seyir ile vurguladık. Kadının gücünü ve en önemlisi yapabilirliğini denizlerde de göstermek istedik. Projemize Türk kadının 100. Yıl seyri adını verdik.

 
Biz ise Tutkum ekibi olarak bu yolculuğumuz ile Türkiye’nin tüm denizlerinde seyrimizi tamamlamış olduk.

Deniz Tutkusu ekibi olarak seyirlerimize önemli günlerde başlatıp 1 Temmuz Kabotaj Bayramında sonlandırmaya dikkat ediyoruz.

2017 Adriyatik seyrimize 23 Nisan 2017’de başladık 1 Temmuz 2017 de bitirdik.

2018 Akdeniz-Kıbrıs seyrimize 19 Mayıs 2018’de başladık 1 Temmuz 2018 de bitirdik.

2019 Karadeniz Adriyatik seyrimize 23 Nisan 2019’de başladık 1 Temmuz 2019 de bitirdik.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir